Życie jest już w samym drzewie

Wystawa w Galerii Antoniego Rząsy pt: Życie jest już w samym drzewie pokazuje Antoniego Rząsę jako projektanta, twórcę sztuki użytkowej.

Ławki, z których wyrastają drzewa, grzyby, stołki – baśniowe zwierzęta, krzesła, na których przysiadły ptaki. Te prace to także opowieści o pejzażu. Barbara Zbrożyna wspominała: „Robił je z radością dotykania drewna, z jakąś wielką czułością… Charakterystyczne dla rzeźb Antka niesłychane ciepło, ludzkie ciepło w dotykaniu rzeźby, w konstruowaniu jej, w formowaniu jej detalu.”  Ekspozycja jest rownież opowieścią o powojennym zakopiańskim wzornictwie. Po epoce stylu zakopiańskiego szukano innych form nawiązujących do folkloru i dziedzictwa kulturowego Podhala, ale w sposób mniej dekoracyjny, a bardziej interpretujący motywy i formy. Wystawie będą towarzyszyły warsztaty dla publiczności prowadzone m. in. przez Marcina Rząsę.

Wystawa jest uzupełnieniem ekspozycji …i pozostała mi ta rzeźba w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego. Obydwie ekspozycje będą czynne do końca wakacji.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Rada Miasta Zakopane ogłosiła rok 2019 „Rokiem Antoniego Rząsy”.

Wernisażowy poczęstunek dzięki uprzejmości cukierni Samanta. Dziękujemy.

do zobaczenia,
Magda i Marcin Rząsowie

Galeria Antoniego Rząsy

Rzeźby Antoniego Rząsy, często o tematyce religijnej, inspirowane sztuką ludową, odznaczają się swoistą, bardzo charakterystyczną stylistyką. Są proste, ale pełne ekspresji, niepowtarzalne. Jak sam pisał: „…praca to moja straszna broń , moja broń ostateczna…”.

Galeria jest czynna po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Kontakt: tel. 1820 66 969, 695 482 204

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu