Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Zespół dworsko-parkowy Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wozownia. Kolekcja Antoniego Kocyana

Wystawa w budynku Wozowni na terenie zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach prezentuje kolekcję kręgowców zebraną przez wybitnego preparatora Antoniego Kocyana. Jej kupno w 1888 roku zapoczątkowało działalność Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Składa się na nią około 400 okazów fauny, zbieranych przez autora po północnej stronie Tatr.

Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło

Ekspozycja historyczna poświęcona rodzinie Zamoyskich, która nabyła dobra zakopiańskie w 1889 roku i istotnie przyczyniła się do rozwoju Zakopanego oraz ochrony przyrody tatrzańskiej. Na wystawie można poczuć atmosferę Zakopanego drugiej połowy XIX wieku, gdy zaczynała rodzić się moda na Tatry i góralszczyznę. Prezentowane są również eksponaty i zdjęcia poświęcone działalności Zamoyskich. Wystawa znajduje się w starym budynku Spichlerza.

Wozownia i Spichlerz są czynne codziennie w godz. od 8.30 do 15.00.

Stare Górnictwo w Tatrach Polskich

Na 40 planszach można zobaczyć między innymi gdzie znajdowały się dawne sztolnie, czy jak wyglądało górnictwo kruszców np. miedzi czy srebra. Zdjęcia przybliżą także miejsca w Dolinie Kościeliskiej, gdzie w XVIII i XIX wieku istniały zakłady hutnicze. Ekspozycja prezentuje także stare dokumenty dotyczące wydobycia minerałów i hutnictwa w Tatrach oraz obecny stan szybów i sztolni górniczych.

Zespół dworsko-parkowy Tatrzańskiego Parku Narodowego

Kuźnice to część Zakopanego położona w północnej części Doliny Bystrej w Tatrach Zachodnich, gdzie swój początek biorą szlaki na Kalatówki, Kondratową i Giewont, Kasprowy Wierch i Halę Gąsienicową.

Dzięki funduszom Unii Europejskiej, która za pomocą Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w znacznej części sfinansowała Rewitalizację zespołu dworsko parkowego położonego w Kuźnicach (TPN). W ramach prac przeprowadzono adaptację spichlerza zXIX w. na salę wystaw czasowych, adaptację wozowni, w której mieści się muzeum historii Kuźnic; odbudowę fundamentów dworu Homolacsów; renowację dworków oficjalistów z XIX w. i odrestaurowano założenia ogrodowo-parkowe. Prace prowadzono w okresie 2006-2008. Odrestaurowane założenia parkowe to ciągi komunikacyjne i alejki wraz z oświetleniem, fontanna z czasów Homolasców.

Kontakt: tel. 1820 23310

Więcej