Zakopane zaprasza. Plakaty 1906-1948

Spełniały podobną funkcję jak dzisiejsze reklamy. Wiele z nich weszło do kanonu polskiego plakatu. I nic dziwnego, bo mimo upływu stulecia nie straciły nic ze swego czaru.

Plakaty artystyczne na masową skalę zaczęły pojawiać się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pomagały promować turystykę, która w latach 20. i 30. XX wieku stała się niemal obywatelskim obowiązkiem. Poznawanie i zwiedzanie zjednoczonego kraju było nowym stylem życia, w którym nacisk kładziono na zdrowie i aktywny wypoczynek. Do odbiorców starano się dotrzeć w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Działający na wyobraźnię plakat stał się najbardziej popularnym i skutecznym medium promującym Polskę także poza granicami. Oprócz Krakowa, to właśnie Zakopane ze słońcem i śniegiem, nowoczesną koleją linową na Kasprowy Wierch i barwnym folklorem było głównym magnesem zachęcającym do podróżowania.

Eksponowana kolekcja plakatów z lat 1906-1948 pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Większość to prace z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Są wśród nich plakaty turystyczne, folklorystyczne, filmowe oraz takie, które powstały z okazji imprez sportowych, m.in. narciarskich mistrzostw świata FIS w 1939 r. w Zakopanem. Ich autorami są najwięksi polscy twórcy, wśród nich Stefan Norblin, Stefan Osiecki, Jerzy Skolimowski czy Kazimierz Mann.

 

Wystawa jest czynna do 23 czerwca.

 

Spotkanie: Początki plakatu polskiego

13 czerwca, 18.00

Kiedy miały miejsce początki plakatu artystycznego w Polsce? Czym jest plakat i jakie pełni funkcje? Bazą tych dociekań będzie prezentowana kolekcja plakatów. Prowadzenie: Zofia Radwańska, Dział Sztuki Muzeum Tatrzańskiego.

 

 

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza

Willa Oksza została zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza w 1894 roku i zbudowana przez góralskich cieśli. W 2010 roku po remoncie konserwatorskim zaadaptowano jej piękne wnętrza na Galerię Sztuki XX wieku.

Galeria jest czynna od środy do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w niedzielę od 11.00 do 16.00.

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu