Za kulisami… Zdjęcia z planu filmu „Wezwanie”

Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane na planie filmu „Wezwanie” z 1971 roku. Eksponaty rzeźbiarskie do obrazu wykonał Władysław Hasior. Na ekspozycji można zobaczyć wyjątkowe prace artysty, które powstały na potrzeby filmu.

W roku 2018 przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Władysława Hasiora, jednego z najważniejszych polskich artystów powojennych. Twórczość Władysława Hasiora, jego działania na polu edukacyjnym są szczególnie ważne dla regionu Małopolski i Zakopanego. To z jego oraz Grzegorza Dubowskiego inicjatywy, przez wiele lat w stolicy Tatr odbywał się Przegląd Filmów o Sztuce, wznowiony niedawno pod Tatrami. Był również jednym z pomysłodawców powstania Galerii Pegaz w Zakopanem, gromadzącej artystów, którzy na trwałe wpisali się na karty polskiej historii sztuki.

Wezwanie
Reż.: Wojciech Solarz
Obsada: Hanna Skarżanka, Bolesław Płotnicki, Olgierd Łukaszewicz

Dramat psychologiczno-obyczajowy ukazujący proces rozpadu tradycyjnych więzi w chłopskiej rodzinie i tragedię jednego z synów – samorodnego artysty – rzeźbiarza, nadwrażliwego mężczyzny o psychice dziecka. Jadwiga po śmierci męża wspomina swe życie. Pod presją rodziny wyszła za mąż za bogatego Wojciecha Zawadę, a nie za kochanego Juliana. Ma dwóch synów – ambitnego, pracowitego Staszka i Stefka, nie akceptowanego przez otoczenie rzeźbiarza. Staszek żeni się i otrzymuje odpowiedzialne stanowisko w wielkich zakładach przemysłowych. Sprzedaje dom na wsi i zabiera matkę ze sobą. Dom kupuje Julian, a Stefan ginie tragicznie. Jadwiga zastanawia się, czy nie wrócić na wieś i związać się na dalsze życie z Julianem.

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej