Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

“Zginiemy marnie oboje bez siebie”. Jadwiga z Ungurów i Stanisław Ignacy Witkiewiczowie

Wystawa dotyczy historii małżeństwa Witkiewiczów, które trwało od wiosny 1923 roku, aż do samobójczej śmierci Witkacego 18 września 1939 r.

Prezentowane fotografie, w większości wykonane przez Witkiewicza, przedstawiają artystyczne portrety Niny oraz wiele sytuacji z ich życia w Zakopanem, podczas wycieczek w Tatry oraz w jej mieszkaniu na Brackiej 23 w Warszawie. Witkiewicz, mając inne wyobrażenia i doświadczenia, postawił przed Niną wyzwania, których wychodząc za mąż nie spodziewała się. Po latach napisała, że po wielu kontrowersyjnych przejściach między nimi, w końcu „coraz więcej było kobiet w jego życiu, aż wreszcie przestaliśmy być małżeństwem, tylko dobrymi przyjaciółmi“.

“Wiedz, że nie kochałem nikogo prócz Ciebie, a reszta to zabawa” – pisał Witkacy uwikłany w liczne romanse. Stale też donosił Ninie listownie o swoich uczuciach i wielkim przywiązaniu: “Potwornie Cię wprost kocham i tęsknię za Tobą. Nie masz pojęcia, jakie parszywe jest moje życie bez Ciebie”; “Tylko w związku z Tobą można wytrzymać tą pospolitość i marność egzystencji”; „Lepsze jest jednak dla Ciebie życie ze mną, mimo wszystko, niż rozstanie”; “Kocham Cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz”. We „Wspomnieniach…“ o Stasiu w 1953 roku Witkiewiczowa, zwracając uwagę na „skomplikowaną psychikę swojego męża“ i jego nieprzeciętną osobowość, podkreśliła, że “zginął najwspanialszy człowiek w Polsce”.

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich

Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, położona w pobliżu słynnej willi “Pod Jedlami”, to murowany budynek w stylu dworkowym, wybudowany we wczesnych latach dwudziestych XX w. przez rodzinę Koziańskich. Po drugiej wojnie światowej dom kupił od spadkobierców Urząd Rady Ministrów i willa Koziańskich stała się reprezentacyjnym obiektem, w którym bywali najwyżsi prominenci PRL, m.in. premier Józef Cyrankiewicz, stąd potocznie dom nazywano “Cyrankiewiczówką”. W roku 1981 władze miasta na skutek starań działaczy zakopiańskiej Solidarności oddały go temuż Muzeum z przeznaczeniem na Galerię Kobierców Wschodnich, wcześniej ofiarowanych przez wdowę po Jerzym Kulczyckim, Annę Piotrowicz-Kulczycką.

Galeria chwilowo nieczynna ze względu na remont.

Więcej