W życiu piękne są tylko chwile – Wystawa prac Magdaleny Gądek

Magdalena Gądek to rodowita Zakopianka, której korzenie mają odzwierciedlenie w jej twórczości. Wzorowane na stylistyce retro rysunki przywołują na twarz uśmiech i wspomnienia dawnych lat.

Magdalena Gądek z wykształcenia jest architektką oraz artystką-plastyczką,  absolwentką Politechniki Krakowskiej Wydziału Architektury i Urbanistyki. Kontynuowała studia w Hiszpanii na wydziale Architektury i Wydziale Sztuk Pięknych w Walencji. Studia ukończyła w 2009 roku dyplomem „łączonym” Politechniki Krakowskiej i Politechniki w Munster w Niemczech. Choć nauki pobierała poza Podhalem, urodziła się w Zakopanem. Obecnie zawodowo łączy projektowanie użytkowe z pracą artystyczną. Pochodzi ze znanej rodziny architektów – jej dziadkiem był Stanisław Marusarz, legendarny polski narciarz, olimpijczyk, a także kurier tatrzański. Piękne sportowe tradycje w jej rodzinie rezonują na wykonywane przez nią rysunki i obrazy, których kolekcję zobaczymy na wystawie we wnętrzach Kawiarni Kmicic. Inspiruje się latami 20-tymi oraz 50-tymi XX wieku. Rysuje człowieka w ruchu, łapiąc w energicznej kresce moment chwili.

Prace można oglądać do końca lutego. Organizator: Fundacja Most Pokoleń Kmicica.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu