W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa

Hasior wielokrotnie podkreślał, że świadomie pozostał w Zakopanem, że to właśnie miasto jest dla niego inspirujące. Wystawa „W pracowni” zestawia jego artystyczną praktykę z działaniami Tadeusza Brzozowskiego i Antoniego Rząsy. 

Ci trzej twórcy pozostawali w bliskich relacjach towarzyskich, ale też artystycznych. Kiedy Władysław Hasior przebywał na stypendium we Francji, Antoni Rząsa pisał do niego z prośbą o radę, w jaki sposób prowadzić zajęcia w Liceum Technik Plastycznych. To z Antonim Rząsą po raz pierwszy wystawiał swoje prace w Zakopanem. Łączyła ich wspólna praca, spotkania, realizacje. Wystawa nie będzie porównywać ich działań, a raczej zestawiać ze sobą sposoby pracy twórców. Stąd też temat wystawy to pracownia – warsztat. Warsztat rozumiany jednak dwojako – jako Zakopane i jego otoczenie, a także konkretne miejsca pracy artystów: willa Borek, dawna leżakownia Sanatorium Warszawianka, dom na Antałówce, lokal przy al. 3 Maja czy dom przy ul. Bogdańskiego… Wszystkie wymienione lokalizacje zmieniły już dawno swój charakter, zachowały się jednak fotografie i filmy dokumentujące ich wygląd. 

Nową perspektywą jest spojrzenie na warsztat jako na sposób konstrukcji dzieła sztuki. Wszyscy trzej artyści zwracali uwagę na walory materiałów, które wykorzystywali w swoich pracach. Dzieło sztuki miało dla nich przede wszystkim charakter fizyczny, składało się z konkretnych elementów, które winny do siebie pasować, także pod względem estetycznym.

Na wystawie znajdą się archiwalne fotografie, przedstawiające pracownie zakopiańskich twórców. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego,Galerii Antoniego Rząsy i archiwów prywatnych. 

Wernisaż wystawy 28 lipca o godz. 18:00 w Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18

Wystawa będzie czynna do 21 października.

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej