Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Trzy światy

Wystawa obejmuje obrazy na szkle Katarzyny Kossowskiej, kolaże Joanny Bekier i rękodzieło artystyczne Urszuli Hubner.
Pierwszy świat należy do aniołów. Katarzyna Kossakowska codziennie stara się je odnaleźć w swojej codzienności i uwiecznić na szkle. Drugi świat ukazuje nam absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS Lublin Joanna Bekier. Umiejętnie łączy akwarelę i rysunek tuszem z elementami tkaniny, koronki, papieru czy sznurka.Inspirację twórczości czerpie przede wszystkim z natury. Trzeci świat przedstawia Urszula Hubner. Uprawia twórczość różnorodną m.in. rękodzieło artystyczne, które wykorzystuje do dekoracji wnętrz.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej