Tatrzańskie pejzaże

Kameralna wystawa prac Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego – dwóch największych popularyzatorów Tatr i Zakopanego w XIX wieku i na początku kolejnego stulecia.

Stanisław Witkiewicz po raz pierwszy odwiedził Zakopane w 1886 roku. Urzeczony tutejszą atmosferą i pięknem tatrzańskiego pejzażu cztery lata później osiadł pod Giewontem na stałe. Pobyt ten zaowocował koncepcją „stylu narodowego” inspirowanego sztuką ludową górali podhalańskich i wpisująca się w modny europejski trend poszukiwań stylów narodowych. W Zakopanem powstały również uchwycone o różnych porach roku i dnia pejzaże tatrzańskie. Z realistycznym zacięciem oddają potęgę gór i panującą tu atmosferę.

Znacznie wcześniej, bo już w 1861 roku Zakopane i Tatry urzekły Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Ten zagorzały turysta na kolejnych płótnach utrwalał nie tylko tatrzańskie krajobrazy, lecz także typy góralskie i sceny rodzajowe z górskich wędrówek. To właśnie jego liczne artykuły turystyczne i wydany w 1886 r. „lustrowany przewodnik do Tatr i Pienin” przez kilkadziesiąt lat były głównym źródłem wiedzy o Tatrach.

Zakopane szybko stało się modnym kurortem wakacyjnym. Pod pretekstem leczenia gruźlicy spotykał się tu cały parnas artystyczno–intelektualny. Efektem tej mody była między innymi swoista epopeja tatrzańska malowana przez artystów kolejnych pokoleń, w której podtekście znalazła się zarówno fascynacja potęgą gór, jak również idea wolności ukrytej (śpiącej) w skałach – tak ważnej dla nieistniejącej na mapach Polski.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza po generalnym remoncie przeprowadzonym w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”. Jedyne na świecie muzeum biograficzne największego po Fryderyku Chopinie polskiego kompozytora mieści się w zabytkowej willi w stylu zakopiańskim z 1890 roku, w której Szymanowski mieszkał w latach 1930-1936. Ekspozycja składająca się z pamiątek po kompozytorze, wzbogacona została w multimedia, takie jak interaktywne mapy, filmy biograficzne, miejsce do odsłuchiwania muzyki, które spełniają oczekiwania współczesnego odbiorcy. Atma zaprasza na koncerty, wykłady oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 17.00.

Kontakt: tel. 1820 13 493

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu