Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Rajd Tatrzański w obiektywie Władysława Wernera

Pierwszy rajd o Puchar Tatr odbył się w 1955 roku. Roman Żurawiecki z Gliwic był pierwszym zdobywcą Pucharu Tatr. Zawody podzielone były na starty indywidualne i zespołowe. Ekipa Polski zdobyła wówczas I miejsce. W zawodach startował także znany skoczek narciarski Stanisław Marusarz.

Wyścigi automobilowe były rozgrywane w Tatrach od 1927r.. Wtedy to rozegrano Wyścig Tatrzański (oficjalnie Automobilowy Rajd Tatrzański) – pierwszy w historii polskiego automobilizmu samochodowo-motocyklowy wyścig górski. Zorganizowany przez Krakowski Klub Automobilowy rajd odbywał się na bardzo wymagającym odcinku górskiej szosy na trasie Łysa Polana – Morskie Oko o długości 7,5 km. Wystartowało w nim 22 zawodników, zwyciężył Henryk Liefeldt w Austrodaimlerze. Trzecie miejsce w wyścigu zajął Jan Ripper w Lancii Lambda 7, który razem z Michałem Harkawym jako pierwsi reprezentowali Polskę w słynnym Rajdzie Monte Carlo w 1928. W kolejnym sezonie Wyścig Tatrzański stał się imprezą międzynarodową, a w roku 1930 został zaliczony do rozgrywek o Mistrzostwo Górskie Europy. Patronat nad imprezą sprawował prezydent Ignacy Mościcki.

Emocjonujące wyścigi cieszyły się dużą popularnością i z roku na rok zyskiwały coraz większą widownię. Od 1955 roku rywalizowano o Puchar Tatr, co podkreślało prestiżowy charakter zmagań.
Zdjęcia można oglądać do 13 lipca.

Wystawa plenerowa, ul. Krupówki 4

Dolne Krupówki

Początkowa część kultowego deptaku, zaczynająca się przy karczmie Gazdowo Kuźnia i ciągnąca się do ulicy Kościuszki.

Więcej