Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Oto człowiek. Malarstwo Marka Żuławskiego

Wystawa prezentuje należącą do Muzeum Tatrzańskiego część bogatej kolekcji prac znanego polskiego malarza. Artysta przez większą część życia mieszkał i pracował w Londynie, gdzie zdobył uznanie w tamtejszym środowisku artystycznym. Jego dzieciństwo upłynęło jednak w Zakopanem.

Marek Żuławski w swoich pracach przeprowadzał liczne eksperymenty formalne, czerpiąc z doświadczeń różnych nurtów sztuki współczesnej, zawsze jednak wykorzystywał je na swój własny sposób, pozostając wiernym malarstwu przedstawiającemu. Centralnym punktem jego zainteresowania był człowiek.
Kolejna odsłona twórczości Marka Żuławskiego poświęcona jest szeroko rozumianej tematyce pasyjnej, co bezpośrednio nawiązuje do czasu jej prezentacji. Lecz nie jest to jedynie tematyka religijna, ale twórczość odczytana i zaprezentowana także w kontekście ludzkich, niejednokrotnie smutnych doświadczeń a nawet cierpienia oraz trudnego człowieczego losu, pełnego jednak nadziei i dążącego ku zmartwychwstaniu.
Obok dzieł z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego ekspozycję tworzą prace z Archiwum Emigracji w Toruniu, co dodatkowo poszerza spektrum twórczości artysty.

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej