Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Moje rzeźby rosną w lesie

Zapraszamy na prezentację prac jednego z najbardziej znanych powojennych rzeźbiarzy – Grzegorza Pecucha. Na ekspozycji będzie można obejrzeć prace ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, a także z kolekcji prywatnej.

„Rzeźby Grzegorza Pecucha są proste, skonstruowane z brył ciężkich i twardych. Ale w sylwetach tych figur ludzkich, tych ptaków, zwierząt – odnajdujemy lirykę ludowych figurek i zabawek, delikatną uczuciowość i sentymentalizm nawet.” (cyt. mag. Polska 1975)

Zarówno Hasior, jak i Pecuch, pochodzili z okolic Nowego Sącza. Obaj swoją przygodę ze sztuką rozpoczynali od instynktownych działań z materiałem. Następnie uczyli się pod kierunkiem Antoniego Kenara i Mariana Wnuka. Obaj byli nauczycielami w słynnej zakopiańskiej szkole. Obu łączyła wrażliwość na tworzywo z jakiego powstawały ich prace.

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej