Magia Nart

Polskie narciarstwo ma już ponad 120 lat! Prezentacja archiwalnych zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, koloryzowanych przez Rafała Jabłońskiego-Zelka to wycieczka, a właściwie narciarska wyrypa, przez lata i polskie góry.

Będziemy towarzyszyli pionierowi narciarstwa w Polsce – Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach w roku 1888 w Cieklinie w Beskidzie Niskim i w 1894 roku w Zakopanem. Wraz z nieustraszonymi narciarzami lwowskimi przejdziemy bezdroża Czarnohory, Gorganów, Bieszczadów Wschodnich i Karpat Marmaroskich. Obserwując stare fotografie dowiemy się, jakiego sprzętu używano w czasach początków polskiego narciarstwa, jak się ubierano oraz czym narty smarowano. Wraz z pionierami Karpackiego Towarzystwa Narciarzy przemierzymy na drewnianych nartach z metalowymi wiązaniami patentu Zdarskiego, śnieżne granie słynnych szczytów Howerli, Pietrosa i Turkuła. Będziemy zjeżdżać stromymi stokami Doboszanki w Gorganach i w marcowym słońcu wspinać się na skaliste Szpyci. Wczujemy się w nieodłączny element pierwszoklaśnej wyrypy narciarzy lwowskich – nocleg w szałasie lub przewiewnej drewnianej kolebie, w towarzystwie wycia wilków.

Prezentowana przez Muzeum Tatrzańskie wystawa to okazja, by przypomnieć, że narciarstwo polskie zrodziło się we Lwowie. Stamtąd pasjonaci narciarstwa dotarli do Zakopanego i zachęcili zakopiańczyków do uprawiania „białego szaleństwa”. Tatry sprzyjały narciarzom i stały się Mekką polskiego narciarstwa. Podczas naszej podróży przez historię polskiego narciarstwa odwiedzimy legendarne schroniska na Hali Pysznej i w Sławsku. Będziemy też kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu i Stanisławowi Zdybowi podczas ich ekstremalnego zjazdu na nartach z Kościelca w Tatrach w marcu 1911 roku. Prezentacja „Magia nart” pokazuje, że w czasach, gdy narty były produkowane z drewna, ludzie uprawiający narciarstwo i taternictwo byli z żelaza.

Autor wystawy: Wojciech Szatkowski
Koloryzacja zdjęć z archiwum Muzeum Tatrzańskiego: Rafał Jabłoński-Zelek

Schronisko Roztoka

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Roztoce (1031m n.p.m.) położone jest poniżej wylotu Doliny Roztoki w Dolinie Białki przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. Idąc z parkingu na Palenicy Białczańskiej potrzeba 40 minut, by dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza i kolejnego kwadransa marszu zielonym szlakiem w dół, by stanąć na urokliwej polanie przed roztockim schroniskiem.

Więcej