Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Limba w Tatrach. Obraz Leona Wyczółkowskiego w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego

Leon Wyczółkowski, wybitny malarz i grafik, należy do szerokiego grona polskich artystów, których fascynacja tatrzańskim krajobrazem znalazła odzwierciedlenie w twórczości. Przykładem jego zainteresowań jest obraz „Limba w Tatrach”, który w połowie października trafił do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Dzieło pochodzi z 1917 roku, gdy Wyczółkowski spędził w Zakopanem niemal całe lato, często wyprawiając się w okolice Morskiego Oka i Czarnego Stawu. Wykonał wtedy dziesiątki prac o tematyce górskiej, posługując się rozmaitymi technikami, zwykle połączeniem akwareli lub pasteli z kredką litograficzną. Obraz stanowi doskonały przykład fascynacji malarza sztuką japońską. Wyczółkowski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego japonizmu, kolekcjonował oryginalne drzeworyty, malarstwo oraz rzemiosło artystyczne.
Obraz można oglądać do 7 stycznia 2018 w Gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego.

Muzeum Tatrzańskie - gmach główny

Gmach główny Muzeum Tatrzań skiego to zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Wystawy prezentują historię regionu a także bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala. W budynku znajdują się również biblioteka i czytelnia Muzeum Tatrzańskiego, czynna od wtorku dopiątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Kontakt: tel. 1820 15 205

Więcej