Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Improwizacje – wystawa prac Ryszarda Małki

Wystawia “Improwizacje” prezentuje prace wykonane w technice pasteli oraz akrylu. Ich tematyka nawiązuje do szeroko pojętej abstrakcji, gdzie w minimalnych zarysach tkwią elementy figuracji. Kolor i światło przenikają się tu i uzupełniają, tworząc harmonijną całość.

Jak ujął to Krzysztof Krauze: “Przeżywam pastele Ryszarda Miłka jak muzykę jazzową. Słyszę współpracujące ze sobą instrumenty. Słyszę partie solowe; tu saksofon, tam perkusje, dalej kontrabas. Widzę nieustanną rozmowę zawsze czujnych, nasłuchujących się wzajemnie muzyków przemienionych w kolory i formy”.

Ryszard Miłek – artysta wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie. Brał udział w ponad 135 wystawach zbiorowych i 85 wystawach indywidualnych w Polsce, Europie i USA. Jest członkiem ZPAP, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i honorowym członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Pastelistów w Nowym Jorku. Współpracuje z Gagliardi Gallery w Londynie.

Wystawę można oglądać od 1 października do 30 listopada.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej