„… i pozostała mi ta rzeźba” – Antoni Rząsa 1919-2019

Antoni Rząsa urodził się w Futomie na Podkarpaciu, w krainie, w której obok się wyrastały świątynie rzymskokatolickie, grekokatolickie oraz synagogi.

Symbioza kultur, a także poszukiwanie korzeni twórczości artysty stały się punktami wyjścia dla wystawy „…i pozostała mi ta rzeźba. Antoni Rząsa 1919-2019” oraz programu artystyczno-naukowego przygotowanego z okazji jubileuszu. Wystawa, prezentowana w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, jest podzielona na cztery części, w których pokazujemy jak kształtował się styl Antoniego Rząsy. Jego prace zestawiamy z artefaktami z kolekcji etnograficznej Muzeum Tatrzańskiego, ikonami ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu czy też fotografiami Wojciecha Plewińskiego. Wyjątkowymi eksponatami są pamiątki z podróży do Włoch – bogaty zbiór pocztówek, przewodników z komentarzami artysty, korespondencja, a także zasuszone rośliny zebrane podczas wycieczek.

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza

Willa Oksza została zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza w 1894 roku i zbudowana przez góralskich cieśli. W 2010 roku po remoncie konserwatorskim zaadaptowano jej piękne wnętrza na Galerię Sztuki XX wieku.

Galeria jest czynna od środy do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w niedzielę od 11.00 do 16.00.

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu