Huculskie dialogi. Malarstwo Władysława Jarockiego i Julii Tsapurak

 

„Huculskie dialogi” inicjują cykl wystaw „Pokolenia” w harendziańskiej pracowni Władysława Jarockiego. Twórczość tego zasłużonego profesora Akademii Sztuk Pięknych będzie konfrontowana z dziełami żyjących artystów, wywodzących się z tej krakowskiej uczelni. 

Na „Huculskich dialogach” zobaczymy cykl fotografii, szkiców, grafik i obrazów Władysława Jarockiego, które pochodzą z jego najwcześniejszych, młodzieńczych pobytów na Huculszczyźnie, tj. od ok. 1905 roku. Partnerem tej niezwykłej międzypokoleniowej rozmowy jest malarstwo i fotograficzne konteksty młodej absolwentki ASP w Krakowie. Julia Tsapurak mieszka na Huculszczyźnie, a w swojej twórczości odwołuje się do dawnej kultury i tradycji tego regionu. Jej malarstwo, prezentujące w wąskich kadrach stroje Hucułów, jest jakby wspomnieniem, z czułością przywołanym obrazem tego, co nieuchronnie odchodzi w zapomnienie.

Kuratorką wystawy i cyklu „Pokolenia” jest monografistka twórczości Władysława Jarockiego – Zofia Weiss.

Wystawę można oglądać od 7 lipca do 30 września w Galerii obrazów Władysława Jarockiego (Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie) od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-15:30
www.harenda.com.pl

Muzeum Jana Kasprowicza

Budynek, w którym Jan Kasprowicz spędził ostatnie lata swego życia, został wybudowany w 1920 roku przez harendziańskiego górala Jana Klusia Fudalę. Wkrótce kupiła go angielska malarka, Winnifred Cooper, od której w 1923 roku odkupił„Harendę” Kasprowicz. Ponieważ kupno domu umożliwiła mu wysoka zaliczka na tłumaczenia literatury angielskiej, Kasprowicz zwykł mawiać, że dom w Zakopanem zafundował mu „pewien Anglik, niejaki Szekspir”.

Muzeum Jana Kasprowicza i Galeria obrazów Władysława Jarockiego czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.15 – 15,15.

Kontakt: tel. 1820 68 426

Więcej