Hasior+

Hasior. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i niepokojących zakopiańskich artystów. W galerii jego imienia można tym razem zobaczyć poszerzoną ekspozycję asamblaży artysty.

Na wystawie prezentowana jest praktycznie cała kolekcja zgromadzona w Muzeum Tatrzańskim, w tym także obiekty bardzo rzadko pokazywane na wystawach Władysława Hasiora. Podobnie jak w przypadku innych eksponatów, prezentowanych na wystawie stałej, również prezentowane tutaj odnoszą się do znanych tematów z historii sztuki, Biblii czy mitologii.

Pionier asamblażu

Władysław Hasior był w Polsce pionierem asamblażu. Jest to forma artystyczna, która przypomina przestrzenny kolaż, utworzony z gotowych przedmiotów. Po francusku zresztą assemblage’ to nic innego jak gromadzenie, zbieranie. W asamblażu wykorzystuje fragmenty dostępnych materiałów, takich jak np. papier, ubrania czy szmaty. Sztuka w staje się tym samym rodzajem recyklingu. W asamblażach Hasiora często pojawiają się motywy mesjańskie, nawiązujące do doświadczeń wojennych. Często wykorzystywany jest w nich krzyż, symbolizujący mękę Chrystusa.

„Hasior to krewny późnośredniowiecznych plastyków-poetów ewokujących piękny i potworny świat łączący rzeczywistość z metaforą i zaświatem, mający oczarować człowieka nękanego rzeczywistością i tęskniącego za jej przekroczeniem – epoka Hieronima Boscha, Bruegla, czarownic czy hiszpańskich lubowników męczeństw. […] Żadna rzecz nie jest u niego tym, czym jest, ale tym, czym może ją widzieć niekontrolowana wyobraźnia” – pisał o artyście historyk sztuki, Marek Rostworowski.

Wystawę można oglądać do 31 maja.

Galeria Władysława Hasiora, Jagiellońska 18b

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu