Góra. Malarstwo z Aneksem Rzeźbiarskim. Michał Gąsienica-Szostak

Zakopiańczyk Michał Gąsienica Szostak jest absolwentem i byłym dyrektorem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. To twórca interdyscyplinarny, choć sam przyznaje, że czuje przywiązanie do „klocka drewna”. We wnętrzach kawiarni Kmicic zobaczymy malarstwo jego autorstwa.

W 1954 roku kiedy zdecydowałem że moją przyszłością będzie rzeźbiarstwo, oddałem się pod pełen uroku wpływ Antoniego Kenara, a potem w gdańskiej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Rzeźby otrzymując dyplom w 1961 stałem się rzeźbiarzem profesjonalnym. Zrealizowałem kilka obiektów m.in. w Gdańsku („Heweliusz”), Poznaniu („Kwiat”), Biskupinie („Okno Weneckie”) i Zakopanem („Zamoyski”). Uprawiałem również medalierstwo, moje działania uzupełniam rysunkiem i malarstwem. Wiele czasu w życiu poświęciłem pedagogice, pracy w towarzyszeniach kulturalnych, samorządności po 1989 roku. Kiedy w 1936 roku po raz pierwszy otworzyłem oczy zobaczyłem Górę i przez większa część życia spędzonego w Zakopanem jej widok mi towarzyszy, oprawiony w ramy futryny okiennej. Portretuję Ją nieustannie. Do portretów Góry i jej sąsiadki Kopy dołączam wykonany ostatnio cykl czterech rzeźb, które są wynikiem starczego zaciekawienia młodością dyskretnie obserwowaną podczas coraz to wolniejszych spacerów.” – Michał Gąsienica Szostak

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 czerwca o godz. 18.00. Prace można oglądać do 10 sierpnia.

Kawiarnia Kmicic, ul. Staszica 11a Zakopane
Informacje: +48 798 082 274, www.wiliakrnicic.pi

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej