Barbara Falender „Bozzetta”

Na wystawę w zakopiańskim Kenarze składają się monumentalne fotografie, prezentujące bozzetta wybitnej rzeźbiarki Barbary Falender.

Bozzetta to inaczej rzeźbiarskie szkice, które powstają na bazie projektu rysunkowego. Wykonywane są w małej skali z wykorzystaniem miękkich i nietrwałych materiałów, takich jak glina, wosk czy gips. Zdarzało się, że bozzetta posiadały większą wartość artystyczną niż końcowe dzieło. Na wystawie w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara na fotografiach zobaczymy właśnie takie rzeźbiarskie szkice, które stały się źródłem realizacji plenerowych Barbary Falender.

Artystka urodziła się w 1947 roku we Wrocławiu, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w 1972 roku w pracowni rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Rok później spotkała w Zakopanem Józefę Szybkowską, która zachwyciła Barbarę swoim warsztatem hafciarki. „Tamto spotkanie na progu drogi artystycznej wciąż istnieje we mnie niczym nieskażone żywe źródło. […] W odlewni Tomka Rossa odnalazłam ten sam etos pracy, jaki budzi mój podziw. Bo przemienia umiejętność i rzetelność w piękno” – możemy przeczytać w notce do wykonanego wówczas zdjęcia.

Barbara Falender wykonuje prace w kamieniu, brązie, epoksydzie i porcelanie.

 

Wernisaż wystawy w środę, 13 lutego o godz. 16.00

Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara

Ogólnokształcąca szkoła sztuk pięknych i liceum plastyczne w Zakopanem, założone w 1876 jako szkoła rzemiosła artystycznego; od 1959 nosi imię Antoniego Kenara.

Więcej