Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

„Znów mnie znajdziesz pod choinką” – koncert Basi Stępniak-Wilk

W autorskich piosenkach i pastorałkach Basia Stępniak-Wilk przekonuje, że Święta Bożego Narodzenia to nie tylko okazja zbliżenia się do Nowonarodzonego, ale także do siebie nawzajem. Śpiewa zarówno lirycznie, jak i z przymrużeniem oka. O tym, że pod choinką można znaleźć prezent, ale także miłość drugiej osoby.

Święta Bożego Narodzenia trwają w naszych sercach dłużej niż dwa kalendarzowe dni. Znacznie wcześniej za nimi tęsknimy, myślimy o nich, a potem – długo jeszcze wybrzmiewają kolędy, a w oknach domów i sklepowych witrynach mienią się błyskotki na choinkach. Głównie trwają dlatego, że to chcemy jak najdłużej zachować tę atmosferę ciepła, miłości i wzajemnej życzliwości.

Basia Stępniak-Wilk pierwsze szlify zdobywała w Piwnicy pod Baranami i krakowskim kabarecie Loch Camelot, z którym do dziś jest związana. Jej występy to nie tylko liryczne zamyślenia, ale i spora dawka humoru. Jest ceniona zarówno w świecie piosenki popularnej, jak i tej niszowej, kojarzonej z nastrojową, poetycką Krainą Łagodności. Na imponującej liście nagród przyznanych tej artystce i jej piosenkom jest m. in. I miejsce i Nagroda im. Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie. Basia została wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa w dziedzinie „sztuka estradowa”, otrzymała także – za całokształt swoich scenicznych dokonań – prestiżową Nagrodę Kapituły im. Jacka Kaczmarskiego. Jej piosenki takie jak „Bombonierka” w duecie z Grzegorzem Turnauem i „Słodka chwila zmian” gościły na najwyższych listach przebojów radiowej Trójki i listach wielu innych rozgłośni.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej