Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

XX zawody o Wielkanocne Jajo im. Krystyny Behounek

Malowanie pisanek w Wielkanoc jest tradycją piękną i niewielu z nas wyobraża sobie święta bez tradycyjnego jajka. W poniedziałek wielkanocny już po raz dwudziesty rozegrane zostaną zawody na starym sprzęcie narciarskim o Wielkanocne Jajo w Suchym Żlebie przy Hotelu Górskim PTTK Kalatówki.

Zawodnicy i zawodniczki wystartują ubrani w stroje “z epoki” lub tradycyjne góralskie. Na stoku można więc będzie zobaczyć damy w powłóczystych sukniach, kapeluszach i woalach, panów w pumpach i cylindrach a także zadziornych gazdów i roześmiane gaździny.

Wystartują oni w dwóch konkurencjach: jeździe na czas i jeździe stylowej. W pierwszej zdecydowanie najważniejsza jest umiejętność panowania nad historycznym sprzętem, a to niekoniecznie jest sprawą prostą i oczywistą. Zjazdy często są więc urozmaicone wszelakimi upadkami i wygibasami, które z kolei są konieczne przy drugiej formie zawodów. W jeździe stylowej chodzi mianowicie o to, aby oczarować sędziów mnogością i jakością ewolucji – począwszy od tych kontrolowanych – przysiadów, skoków i obrotów, skończywszy na widowiskowych upadkach. Emocji nigdy nie brakuje, pot i łzy zawodników mieszają się ze śmiechem i radością widzów. Co ważne: wystartować może każdy! Warunkiem koniecznym są jedynie historyczny strój, stare, drewniane narty i dużo dobrego humoru.

Zawody te są kontynuacją bogatej tradycji narciarskiej Kalatówek. To właśnie tam założono w 1910 pierwszy w polskich Tatrach ośrodek narciarski. Prowadzono kursy, urządzano zawody w zjazdach, slalomach, a nawet skokach.

PROGRAM ZAWODÓW

10.00 – 11.30 Zapisy
11.35 – 12.00 Prezentacja zawodników
12.00 Start konkurencji
14.30 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Hotel Górski Kalatówki

Hotel PTTK położony jest nieopodal Zakopanego, w Tatrzańskim Parku Narodowym na wysokości 1198 m n.p.m. tuż przy szlaku wiodącym z Kuźnic na Giewont – w malowniczej dolinie Bystrej. Dojście z Kuźnic na polanę wprawionemu piechurowi zajmuje nieco ponad kwadrans.

Szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu, górska przyroda, szum potoków tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat. Hotel będący prawdziwą oazą odpoczynku jest idealnym miejscem dla tych wszystkich, którzy kochają góry, pragną ciszy i oczekują wypoczynku w doskonałych warunkach. Wszystkie pokoje mają wspaniałe widoki na okoliczne góry. Posiadamy doskonałą wodę z własnego, źródlanego ujęcia, nowoczesną infrastrukturę oraz, co najważniejsze, prawdziwą rodzinną atmosferę.

Więcej