Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

XIX Międzynarodowa Akademia Sztuki – Zakopane 2017

Zakopiańska Akademia Sztuki działa już niemal od dwóch dekad i nieprzerwanie cieszy się opinią jednej z najważniejszych imprez edukacyjnych w Polsce. Jej interdyscyplinarna formuła oraz liczne grono ekspertów zaangażowanych w projekt przekładają się na budzące respekt i uznanie efekty. Wielu spośród adeptów ZAS to laureaci nie tylko krajowych, ale także międzynarodowych konkursów muzycznych.

Jak co roku, zajęcia w ramach klas mistrzowskich poprowadzą znakomici goście. W klasie skrzypiec wykładać będą: prof. Marcin Baranowski z Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy, prymariusz Kwartetu Śląskiego prof. Szymon Krzeszowiec z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz kompozytor, koncertmistrz i Dyrektor Artystyczny Festiwalu Muzyki Kameralnej w Książu Marcin Markowicz. Z kolei zajęcia z wiolonczeli poprowadzą: prof. Piotr Janosik oraz Adam Krzeszowiec z Akademii Muzycznej w Katowicach.
W ramach interdyscyplinarnych wydarzeń towarzyszących słuchacze będą mogli spotkać się z wybitnymi muzykami, kompozytorami, muzykologami, publicystami oraz fizjoterapeutami.

Program:

14 października
godz. 19.00
Wykład dr Krzysztofa Gieremka
Sala konferencyjna w Ośrodku Wczasowym Bankowiec, Bulwary Słowackiego 14

15 października
godz. 17.00 
Koncert Inauguracyjny
Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41

16 października
godz. 17.00 
Wykład dr Danuty Gwizdalanki i dr Macieja Pinkwarta: „Karol Szymanowski – Czwarty Mit opus pośmiertne„
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, ul. Kasprusie 19

18 października
godz. 17.00
I koncert uczestników XIX edycji
Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41

19 października
godz. 17.00
II koncert uczestników XIX edycji
Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41

20 października
godz. 18.00
III koncert uczestników XIX edycji
Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem, ul. Sienkiewicza 12

21 października
godz. 16.00
Koncert Finałowy
Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej