Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Występ zespołu regionalnego Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej

Zespół Regionalny „Mali Wiyrchowianie” działa przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej pod kierownictwem Agnieszki Koszarek i Janusza Łukaszczyka. Od wielu lat prezentuje folklor Skalnego Podhala. W zespole tańczy i śpiewa blisko 40 dzieci w wieku od 5 do 16 lat.

„Mali Wiyrchowianie” biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych, okolicznościowych uroczystościach, corocznych „Jasełkach”, koncertach kolęd i nagraniach telewizyjnych. Zespół jest laureatem wielu nagród, między innymi podczas „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Przeziyracki Młodyk Toniecników i Śpiywoków Góralskich”, „Duchowych nut” w gminie Czarny Dunajec, „Konkursu Śpiywoków i Toniecników” w Białym Dunajcu i innych odbywających się na terenie Podhala.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Wnuki i prawnuki członków Teatru i Chóru Włościańskiego są dziś członkami Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne „Orlęta” – Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i „Mali Wierchowianie”. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na których młodzi bukowianie uczą się góralskiego muzykowania i tradycyjnej sztuki podhalańskiej. W Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznaje się tajniki tradycyjnych rzemiosł m.in: malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim „Góralskiego Karnawału” – zimą i „Sabałowych Bajań” – latem. Od 1996r. odbywają się tutaj spotkania teatralne – „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. W 1996r. Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu i pozytywnej ocenie działalności kulturalnej Domu Ludowego nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Więcej