Wołanie w górach. Michał Jagiełło o akcjach TOPR

Bez względu na pogodę wyruszają, by nieść pomoc uwięzionym w górach. O tych najciekawszych i najtrudniejszych akcjach ratunkowych w Tatrach opowiada kultowa książka „Wołanie w górach” Michała Jagiełły. Najnowsze, jubileuszowe wydanie jest edycją szczególną.

 Michał Jagiełło, znakomity pisarz, ratownik tatrzański oraz naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR-u, wieloletni wiceminister kultury i dyrektor Biblioteki Narodowej pracę nad kroniką akcji ratunkowych rozpoczął jeszcze na V roku studiów, w 1964 r. Jako rzecznik prasowy GOPR-u zajmował się m.in. analizą przyczyn górskich wypadków. I tak w 1979 r. ukazało się pierwsze wydanie ośmiokrotnie wznawianego „Wołania w górach”. Pracował nad uzupełnieniami do kolejnej edycji, gdy trzy lata temu nagle zmarł podczas pobytu w Zakopanem.

Próby domknięcia opowieści o działaniach TOPR podjęła się córka autora Dominika Jagiełło przy wsparciu Adama Maraska, który z kroniki wypadków wybrał kilkanaście nowych opisów wypraw z lat 2016–2017. Najnowsze wydanie książki ukazuje się w czterdziestą rocznicę pierwszego wydania oraz w 110. rocznicę powołania TOPR.

Spotkanie promujące książkę

15 marca, o godz. 18.00 w Gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego odbędzie się spotkanie promujące książkę. Wezmą w nim udział: córka Dominika Jagiełło, która przybliży czytelnikom autora od strony prywatnej, nieznanej szerszemu gronu; Adam Marasek – ratownik TOPR, wieloletni przyjaciel autora, który opowie o procesie wybierania opisów konkretnych akcji ratunkowych umieszczonych w książce oraz fotografik i przyjaciel autora Krzysztof Wojnarowski, który opowie o tym, jak książka ewoluowała przez 40 lat i jakie ukryte wymiary w sobie zawiera.

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Muzeum Tatrzańskie - gmach główny

Gmach główny Muzeum Tatrzań skiego to zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Wystawy prezentują historię regionu a także bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala. W budynku znajdują się również biblioteka i czytelnia Muzeum Tatrzańskiego, czynna od wtorku dopiątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Kontakt: tel. 1820 15 205

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu