Wieczór wspomnień poświęcony Władysławowi Trebuni-Tutce

Władysław Trebunia-Tutka pochodził z góralskiego rodu baców i muzykantów, zasiedziałego w Poroninie. Jego przodkiem był słynny podhalański dudziarz, Stanisław Budz-Mróz.

Niepowtarzalny malarz i charyzmatyczny muzyk Władysław Trebunia był nie tylko artystą-malarzem i muzykiem- instrumentalistą, byl także pedagogiem i projektantem. Urodził się 15 lutego 1942 roku w Poroninie, jako syn Jana i Ludwiny z domu Budz-Lepsiok. Od najmłodszych lat przejawiał wielki talent muzyczny i plastyczny, rozwijany, między innymi, przy pomocy malarzy bywających wjego domu rodzinnym. Do szkoły podstawowej chodził w Poroninie, później uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Krakowską Akademię Sztuk Pięknych, Wydział Tkaniny Artystycznej, ukończył w roku 1968.

Ożenił się z Zofią Czernik-Kubanek. Kolejno rodzą się: Krzysztof – obecnie architekt, muzyk i nauczyciel, Anna – graficzka i muzykantka, Jan – lutnik, muzyk i projektant mody. Władysław Trebunia Tutka do końca życia mieszkał tworzył w w Białym Dunajcu.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Wnuki i prawnuki członków Teatru i Chóru Włościańskiego są dziś członkami Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne „Orlęta” – Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i „Mali Wierchowianie”. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na których młodzi bukowianie uczą się góralskiego muzykowania i tradycyjnej sztuki podhalańskiej. W Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznaje się tajniki tradycyjnych rzemiosł m.in: malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim „Góralskiego Karnawału” – zimą i „Sabałowych Bajań” – latem. Od 1996r. odbywają się tutaj spotkania teatralne – „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. W 1996r. Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu i pozytywnej ocenie działalności kulturalnej Domu Ludowego nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Więcej