Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Wieczór w Czerwonym Dworze: Stanisław Gąsienica -Byrcyn – pionier narciarstwa i ratownictwa, przewodnik tatrzański

W 130 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci Ojca wspomina Kazimierz Gąsienica -Byrcyn.

Stanisław Gąsienica – Byrcyn był synem przewodnika tatrzańskiego Jana Gąsienicy-Byrcyna. Sam został przewodnikiem klasy III w 1906 roku, mając lat 19, kl.II w 1908, kl.I w 1911. Już w 1907 roku uczestniczył w kursie narciarskim i otrzymał (jako pierwszy przewodnik tatrzański świadectwo umiejętnej jazdy na nartach. Członkiem TOPR był od chwili jego założenia w 1909 roku.

Przez wiele lat był jednym z najlepszych przewodników tatrzańskich, zwłaszcza na wysokogórskie wycieczki narciarskie w Tatry. W wyprawach ratunkowych zaczął uczestniczyć jeszcze przed założeniem TOPR. Po założeniu TOPR przez ponad 40 lat jednym z najbardziej czynnych ratowników tatrzańskich.

W czasie I wojny św. Służył w wojsku austriackim i dostał się do niewoli rosyjskiej, z której powrócił w 1921 roku do Zakopanego.

Czerwony Dwór

Willa przy Kasprusiach, wybudowana w 1902 r. w stylu zakopiańskim przez Wojciecha Roja dla Oktawii Lewandowskiej. Początkowo willa nazywała się “Władysławka”. W 1904 r. mieszkał w niej Artur Rubinstein i tu poznał Karola Szymanowskiego i Witkacego. W 1907 r. kolejna właścicielka, Irena z Łukowskich Goszczyńska pokryła dach czerwoną blachą i nazwała willę “Czerwony Dwór”.

W latach 1918-19 mieszkał tu Stefan Żeromski z synem Adamem (informuje o tym tablica pamiątkowa). Tutaj też w 1918 r. pisarz urzędował jako przewodniczący Organizacji Narodowej, a potem (od 15 X do 12 XI 1918 r.) jako prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Latem 1930 r. mieszkał tu (ale w osobnym, niewielkim domku w ogrodzie) Karol Szymanowski. Po II wojnie światowej była tu placówka grupy Józefa Kurasia “Ognia”. Po likwidacji oddziału “Ognia” budynek został przejęty na cele oświatowe, mieścił m. in. przedszkole. Dziś to jedno z centrów artystyczno-kulturalnych w Zakopanem

Więcej