Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Wieczór w Czerwonym Dworze: Patroni Memoriału im. Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny

Spotkanie poświęcone losom dwojga wielkich sportowców i patriotów poprowadzi Wojciech Szatkowski – narciarz, historyk, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Pasjonat historii narciarstwa, autor 11 publikacji książkowych i ponad 1500 art. o tematyce narciarskiej. Szatkowski jest także organizatorem ok. 20 wystaw poświęconych historii narciarstwa w Polsce i na świecie.

Czerwony Dwór

Willa przy Kasprusiach, wybudowana w 1902 r. w stylu zakopiańskim przez Wojciecha Roja dla Oktawii Lewandowskiej. Początkowo willa nazywała się “Władysławka”. W 1904 r. mieszkał w niej Artur Rubinstein i tu poznał Karola Szymanowskiego i Witkacego. W 1907 r. kolejna właścicielka, Irena z Łukowskich Goszczyńska pokryła dach czerwoną blachą i nazwała willę “Czerwony Dwór”.

W latach 1918-19 mieszkał tu Stefan Żeromski z synem Adamem (informuje o tym tablica pamiątkowa). Tutaj też w 1918 r. pisarz urzędował jako przewodniczący Organizacji Narodowej, a potem (od 15 X do 12 XI 1918 r.) jako prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Latem 1930 r. mieszkał tu (ale w osobnym, niewielkim domku w ogrodzie) Karol Szymanowski. Po II wojnie światowej była tu placówka grupy Józefa Kurasia “Ognia”. Po likwidacji oddziału “Ognia” budynek został przejęty na cele oświatowe, mieścił m. in. przedszkole. Dziś to jedno z centrów artystyczno-kulturalnych w Zakopanem

Więcej