Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Wernisaż wystawy rzeźb Mateusza Sikory: Poruszenie 2

Poruszenie 2 jest próbą uchwycenia pierwszego momentu, kiedy rodzi się impuls do ruchu. Punkt wyjścia dla każdej rzeźby stanowi głowa, jako przestrzeń umysłu w której powstaje aktywność ciała. Artysta w swoich pracach rozważa wpływ stanu psychicznego na jakość ruchu, jego siłę i wyraz. Ekspozycja jest kolejnym etapem pracy artysty, po cyklu Odwilż. Oba cykle wpisują się w poruszaną przez Sikorę tematykę człowiek jako wrażliwej istoty będącej w ruchu.

Mateusz Sikora jest absolwentem wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Melbourne w Australii i synem fotografa Tomasza Sikory, którego prace są w tym samym czasie prezentowane na wystawie plenerowej “Hołd dla kolorów” na Krupówkach Górnych, również w ramach festiwalu Muzyka na Szczytach.

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej