Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Wernisaż wystawy poplenerowej 4. Międzynarodowego Pleneru Artystycznego im. Anny Górskiej: Aklimatyzacja

Tej jesieni międzynarodowi artyści zaproszeni przez malarkę Annę Schumacher odwiedzili Podhale już po raz czwarty. Plener, którego owocem jest ekspozycja, nosi imię Anny Górskiej – polskiej plastyczki, architektki i projektantki, a także współtwórczyni stylu neozakopiańskiego.

Tytuł tegorocznej edycji – „Aklimatyzacja” – także zaczerpnięto z artystyczno-społecznikowskiej działalności Górskiej. Nawiązuje do nasilającego się zjawiska niszczenia przyrody w Polsce. Patronka pleneru już w latach 80. minionego wieku sprzeciwiała się wobec katastrofalnych tendencji pogarszających stan środowiska naturalnego w Zakopanem, ale i na świecie. Teraz symbolicznie dołączą do niej współcześni malarze, graficy i rzeźbiarze z Polski, Czech, Słowacji oraz Niemiec.

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej