Wernisaż: Piotr Suchodolski wystawa pt. „Sjesta”

Urodzony 19 sierpnia 1969 roku w Zamościu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu.

Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Multimedialnej prof. Antoniego Porczaka na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artystyczne doświadczenia zawodowe Kraków, Maastricht, New York. Twórca multidyscyplinarny: rzeźbiarz, rysownik, grafik, fotograf, designer. Wykładowca, inicjator działań artystycznych i warsztatów twórczych. Wykładowca, opiekun i koordynator projektów Pracowni Artystycznych Gratia Artis w Krakowie. Od 2018 roku Członek Royal British Society of Sculptors w Londynie. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Świat jego prac wypełnia wykorzystana naturalnie prawda materii. Poparta intuicją tworzy całość.

Artysta realizuje swoje dzieła wykorzystując wybrane media, swobodnie łącząc środki artystycznego wyrazu. Często także nadaje im inny wymiar i ciężar gatunkowy, tworząc nieoczywisty, intymny dialog z odbiorcą. Estetykę swobodnych konfiguracji nagiego ciała przetwarza w osobliwe rysunki i fotografiki kolekcjonerskich aktów. Pozorna destrukcja i zużycie obiektów, niedoskonałość struktur w jego pracach czy instalacjach, drapieżność linii w grafikach i rysunkach, symboliczna totemiczność lub realizm dzieł rzeźbiarskich są wynikiem twórczych poszukiwań w trakcie artystycznej podróży.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu