W taką noc jak niebo lśni – koncert charytatywny

Stachura Mirecki Trio po świetnie przyjętych poprzednich koncertach w Kawiarni Kmicic powracają z programem najpiękniejszych kolęd i pastorałek ” z ich płyty „Panu Naszemu Dzień Dobry”

Skład zespołu :
Małgorzata Stachura(bas akustyczny, chórki)
Piotr Mirecki (gitara, wokal)
Jan Stachura (gitara)
Trzech muzyków znanych również znanego bielskiego zespołu Dzień Dobry (laureaci Festiwalu Twórczości Korowód w Krakowie i Grechuta Festival w Świnoujściu) , tym razem w nieco bardziej instrumentalnym repertuarze. W programie kolędy i pastorałki z płyty tytułem „Panu Naszemu Dzień Dobry” w bardzo ciekawych aranżacjach, zawierających czasem zaskakujące elementy etniczne. Program wykonywany wielokrotnie podczas cyklicznej imprezy Beskidzkie Kolędowanie, Nowa Huta Dlaczego Nie oraz na wielu innych koncertach świątecznych i noworocznych.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu