Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

VII Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej

Hanka Nowobielska (właściwe nazwisko Janina Fiutowska) urodziła się 11 maja 1912 roku w Łuczanach na Ziemi Lwowskiej. Od wczesnego dzieciństwa mieszkała w Białce Tatrzańskiej. Ukończyła siedem klas Szkoły Podstawowej. Debiutowała w 1936 roku na łamach poznańskiego Orędownika. Odtąd jej wiersze ukazywały się w różnych pismach, zyskując uznanie czytelników.

Wielokrotnie dorobek artystyczny Hanki był nagradzany: m. in. zdobyła I nagrodę w konkursie pisarzy ludowych, urządzonym przez Towarzystwo Miłośników Kultury i Sztuki Góralskiej w roku 1961; I nagrodę w konkursie zorganizowanym w 1966 roku przez Klub Pisarzy Ludowych w Lublinie; zaś w 1969 roku na konkursie dla uczczenia 25 rocznicy Polski Ludowej otrzymała II miejsce. Parokrotnie zdobyła nagrody na konkursach poetyckich Klubu Literackiego w Zakopanem. Otrzymała również nagrodę artystyczną im. Jana Rocka, ustanowioną przez redakcję Chłopskiej Drogi w 1972 r., oraz wyróżnienie na konkursie poetyckim zorganizowanym przez redakcję Przewodnika Katolickiego dla uczczenia pamięci O. Maksymiliana Kolbego w 1972 r.

W roku 1965 otrzymała odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a w 1973 roku Złoty Krzyż Zasługi.
Dnia 3 lutego 1992 roku odchodzi od nas na zawsze pochowana na białczańskim cmentarzu u stóp drewnianego, zabytkowego kościółka. Śpi nasza poetka zasłuchana w szum wiekowych drzew, szczebiot ptaków – śpi i pewno nadal wiersze składa.

Konkurs odbędzie się w Wikarówce w Białce Tatrzańskiej.

  • 21 października 2016
  • 10:00 - 10:00