VI Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim

Puchar Zakopanego to cykl zawodów dla amatorów, odbywający się na największych zakopiańskich stokach. W styczniu i lutym miłośnicy narciarskiej rywalizacji zmierzą się na Harendzie, Polanie Szymoszkowej i Kasprowym Wierchu – od lat uchodzącym za świętą górę narciarzy.

 

W czasie czworga zawodów trzeba wykazać się zjazdową wszechstronnością w slalomie, slalomie gigancie i równoległym. Na najszybszych jak co roku czekają cenne nagrody. Co ważne, w pucharowych zmaganiach wziąć udział mogą wszyscy miłośnicy dwóch desek od 18 roku życia, którzy w ciągu ostatnich 5 sezonów nie byli czynnymi zawodnikami. Na stokach rywalizują więc zarówno 100% amatorzy, jak i byli zawodnicy, którzy jeżdżą teraz rekreacyjnie. Zawody są jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Polski Amatorów PZN oraz wliczają się do punktacji Pucharu Polski Amatorów PZN.

 

Seria zawodów rozpocznie się 12 stycznia na zakopiańskiej Harendzie, a zakończy finałem na Polanie Szymoszkowej 23 lutego. W tym sezonie po raz pierwszy równolegle z VI Pucharem Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim na wszystkich stokach odbędzie się Puchar Zakopanego Dzieci w ramach 42. Szkolnej Ligi Sportów Zimowych.

 

Internetowe zapisy na www.zakopane.pl

 

Harmonogram zawodów

 

12 stycznia, Harenda

slalom równoległy

 

26 stycznia, Harenda

slalom

 

9 lutego, Kasprowy Wierch

slalom gigant SG

 

23 lutego, Polana Szymoszkowa

slalom gigant SG

Harenda

Ośrodek narciarski Harenda położony jest na południowo-wschodnich zboczach Rafaczówki stanowiącej w zasadzie przedłużenie grzbietu Gubałówki. Narciarze mają tu do dyspozycji trzy wyciągi orczykowe oraz uruchomioną w 2006 r. 4-osobową kolejkę krzesełkową. Kanapa o długości 550m i przewyższeniu ok. 200m może przewieźć do 2400 osób na godzinę. Stok jest oświetlony (czynny do godz. 21.00) i posiada system sztucznego naśnieżania. O godzinie 15.00 rozpoczyna się godzinna przerwa na ratrakowanie stoku. Trasy na Harendzie przeznaczone są zarówno dla początkujących (3 trasy zielone), jak i doświadczonych narciarzy. Dla tych drugich szczególnie atrakcyjna jest trasa czarna, na której rozgrywane są międzynarodowe zawody FIS.

Po prawej stronie od kolei krzesełkowej w dolnej części stoku znajduje się snow park ze skocznią oraz przeszkodami do uprawiania jazdy freestylowej.

Ośrodek przygotował też trasę biegową i skiturową o długości 4km.

Stacja posiada szkołę narciarską, wypożyczalnie sprzętu zimowego, zaplecze gastronomiczne lodowisko oraz pojemny parking.

Więcej