Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Teatr Witkacy: Dom widzących ducha

“Jedynie złem można zniszczyć zło” – bohaterowie spektaklu umieszczeni w przestrzeni szpitala psychiatrycznego złożonego z ludzi sztuki zgłębiają właśnie tę tezę. Zepchnięci na margines, już niepotrzebni, niewygodni, których nowa rzeczywistość uznała za zbędnych szukają odpowiedzi wobec swojego nieusprawiedliwionego życia.

“Jurodom” – bo taką nazwę nosi szpital – jest autonomiczną republiką, w zniewolonym i chorym społeczeństwie. Dopiero z perspektywy tego szpitala widać zdegenerowany świat. Pacjenci poprzez wyobraźnię wskrzeszają “Spaloną powieść” jednego z nich. Treść utworu opowiada o trzech nocach paschalnych w trakcie których Isus podróżuje po bolszewickiej Moskwie. Dopiero ta próba przywołania opowieści ukazuje stopień upadku nie tylko duchowości ale i człowieczeństwa . Człowiek to zwierzę. Interesujące zwierzę .Zwierzę które chętnie poluje na inne zwierzęta, a gdyby mogło to zapolowałoby nawet na samego siebie.
Agata Biziuk

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza

Willa Oksza została zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza w 1894 roku i zbudowana przez góralskich cieśli. W 2010 roku po remoncie konserwatorskim zaadaptowano jej piękne wnętrza na Galerię Sztuki XX wieku.

Galeria jest czynna od środy do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w niedzielę od 11.00 do 16.00.

Więcej