Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Tatrzańskie Musealia – Święto Muzeum Tatrzańskiego

Pierwsza sobota sierpnia będzie w Zakopanem dniem wyjątkowym. Odbędą się wówczas „Tatrzańskie Musealia” – festiwal najstarszej w regionie instytucji kulturalnej – Muzeum Tatrzańskiego im. Dr Tytusa Chałubińskiego. Będzie to prawdziwa fiesta Muzeum, podczas której tradycja spotka się z nowoczesnością, a romantyczne wyobrażenia o górach i ich mieszkańcach z oczekiwaniami współczesnego odbiorcy kultury. Zapraszamy do wspólnej zabawy w gmachu głównym oraz we wszystkich filiach Muzeum!

Godz. 9.00 – 12.00 – „Spacer szlakiem stylu zakopiańskiego”
Zapraszamy na wyjątkowy spacer przywołujący atmosferę Zakopanego z przełomu wieków. Dr Zbigniew Moździerz poprowadzi Państwa szlakiem stylu zakopiańskiego. Na trasie znajdują się: willa „Dom pod Jedlami”, willa „Witkiewiczówka”, Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”, Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi „Koliba”, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie o 9.00 obok Galerii Sztuki na Kozińcu.
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Droga na Koziniec 8

Godz. 9.00 – 12.00 – „Wycieczka bez programu- wehikuł czasu”
Dla najmłodszych przygotowaliśmy ekscytujące warsztaty, które poprowadzi Kinga Zuber. Dzieci wyruszą z Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ale które intrygujące miejsca zobaczą po drodze pozostaje naszą słodką tajemnicą. Spotkanie o 9.00 w „Opolance”
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Zakopane, ul. Tetmajera 15

Godz. 12.00 – 13.30 – „Sabałowa nuta”
Marcin Zubek „góral z dziada, pradziada” z wrodzoną swadą i humorem przeprowadzi Państwa po kolekcji etnograficznej w Muzeum Tatrzańskim. Niezwykłe opowieści, fachowa wiedza dotycząca prawdziwej góralszczyzny oraz humor przeplatany muzyką góralską, śpiewami i tańcem zbójnickim – tego nie można przegapić.
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Krupówki 10

Godz. 14.00 – 15.00 – „Grota ksiąg ”
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu trzy wyjątkowe wydawnictwa, jakie zostały opublikowane przez Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy w ostatnim czasie. Są to albumy: „Sztuki piękne pod Tatrami” (autor: Teresa Jabłońska) i „Anioł i syn” (autor: Stefan Okołowicz) oraz książka „Magia nart” (autorzy: Beata Słama, Wojciech Szatkowski). Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z autorami!
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Godz. 15.00 – „Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka”
Oprowadzanie po wystawie o Bronisławie Piłsudskim w willi Oksza (wystawa objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy).
Prowadzenie Leszek Dall – kurator wystawy.
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Godz. 16.00 – „Zamarłe Echo”
Ten mrożący krew w żyłach, pełny napięcia i wartkiej akcji melodramat z 1934 roku, kręcony w całości na terenie Tatr, to prawdziwy rarytas dla amatorów górskiego kina. Jego pokaz odbędzie się w kultowej Galerii Władysława Hasiora.
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b

Godz. 18.00 – „Witkacy i Angielka”
Prelekcja Jana Skłodowskiego o tym, co łączyło Stanisława Ignacego Witkiewicza z Winifred Cooper oraz o ich powiązaniach z zakopiańskim teatrem Czystej Formy. Opowieści wysłuchamy w otoczeniu wystawy „Nineczka i Witkacy. Zginiemy marnie oboje bez siebie. Jadwiga z Unrugów i Stanisław Ignacy Witkiewiczowie”.
Galeria im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Droga na Koziniec 8

Godz. 20.00 – 21.00 – „Król Tatr”
Nie było w historii dawnego Zakopanego człowieka bardziej zaangażowanego w życie społecznie miasta, niż doktor Tytus Chałubiński. Charyzmatyczną postać patrona Muzeum Tatrzańskiego przypomną trzej prelegenci: Wiesław Wójcik opowie o jego biografii i życiorysie górskim, Paweł Skawiński przybliży przyrodnicze badania Tytusa Chałubińskiego w Tatrach, a Zbigniew Moździerz wprowadzi nas w kulisy działalności społecznikowskiej doktora.
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Godz. 21.00 – „Watra” w Ogrodzie Sztuki na tyłach willi Oksza

Muzeum Tatrzańskie - gmach główny

Gmach główny Muzeum Tatrzań skiego to zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Wystawy prezentują historię regionu a także bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala. W budynku znajdują się również biblioteka i czytelnia Muzeum Tatrzańskiego, czynna od wtorku dopiątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Kontakt: tel. 1820 15 205

Więcej