Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Święto Muzeum Tatrzańskiego

W najbliższy weekend 14 i 15 lipca Muzeum Tatrzańskie zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy w ramach festiwalu Tatrzańskie Muzealia. Tego dnia w Muzeum Tatrzańskim każdy znajdzie coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, mama z tatą i dziecko.  Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

SOBOTA, 14 lipca

Wystawa plenerowa „W góry piękniejsze od Tatr nie wierzę… Fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”

Dolne Krupówki przy Kawiarni Samanta

Fotografie autorstwa Oppenheima, Wigilewa oraz Witkiewicza przeniosą wszystkich wędrujących „granią” Krupówek na ścieżki najwyżej położonych szlaków tatrzańskich. Zachęcamy do zatrzymania się oraz obejrzenia zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Księgarnia muzealna

13:00 – 15:00, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

W księgarni muzealnej będzie można porozmawiać z ekspertami o książkach i planach wydawniczych Muzeum Tatrzańskiego. Na miejscu będzie można kupić książki w promocyjnej cenie.

Spacer Szlakiem Znakomitych Zakopiańczyków

Start: 10:00, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Spacer jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy w przyjemny sposób chcą przyswoić nieco wiedzy i historii. Punktami charakterystycznymi spaceru będą Stary Cmentarz, Muzeum Tatrzańskie, Krupówki i Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, gdzie wędrówka się zakończy.
Trasa będzie wiodła śladami postaci zasłużonych dla Zakopanego, takich jak święty Brat Albert, Klemens Bachleda, Stanisław Barabasz, Tytus Chałubiński, Witkiewiczowie – ojciec i syn, a jednocześnie przywraca pamięć osób zapomnianych, np. rodziny Homolacsów, Dyonizego Beka, Bronisława Chwistka czy Marii i Bronisława Dembowskich. Spacer dla dorosłych i młodzieży poprowadzi dr hab. Zbigniew Moździerz.

Gra miejska „Zakopiańscy odkrywcy”

Start: 11:00, Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b

Gra miejska „Zakopiańscy odkrywcy” to aktywna forma odszukiwania i poznawania różnych ciekawostek oraz zakamarków  znajdujących się w kilku filiach Muzeum Tatrzańskiego, które nie zawsze są dostrzegane podczas „zwykłego” zwiedzania. Uczestnicy będą między innymi rozwiązywać zagadki i szukać odpowiedzi na różne pytania związane z Muzeum i z samym Zakopanem. Grę poprowadzą muzealne edukatorki Elżbieta Kauzal i Aleksandra Michalska.
Zapisy: warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl tel. 533 925 111

Muzeum Tatrzańskie jakiego nie znacie

12:00, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Wyjątkowe zwiedzanie gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego ze znamienitą postacią Podtatrza – znawcą architektury, multiinstrumentalistą i śpiewakiem w jednej osobie – z samym Janem Karpielem-Bułecką.

„Hop cup na językach. Kreatywne warsztaty gwarowe”

15:00, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Warsztaty dla rodzin z dziećmi, podczas których poznacie wyrazy gwarowe i porozmawiacie po góralsku. Spotkanie poprowadzą dwie rodowite góralki: Asia Łapka i Agnieszka Gąsienica-Giewont (autorki pierwszego blogu i vlogu o Podhalu). INSPIROWANE PODHALEM to hasło przewodnie duetu influencerek, które dzielą się swoją pasją związaną z dziedzictwem kulturowym Podtatrza.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 506 351 808

Huculszczyzna, Podhale i Towarzystwo Tatrzańskie. Opowieść o górach, ludziach i dawnych czasach

15:00, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Huculszczyzna i Czarnohora, Podhale i Tatry, to nie tylko dzisiejsza geograficzna rzeczywistość, to słowa-symbole przywołujące znaczenie gór dla naszej kultury i sztuki, ale też wyrażające kontinuum czasu  historycznego i karpackiej przestrzeni. Szlakiem tym, znaczonym pięknem krajobrazu i bogactwem jego etnosów, poprowadzi nas… Towarzystwo Tatrzańskie i dr Jan Skłodowski.

Atelier Artysty. Opowieść Hasiora

18:00, Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b

Tego dnia głos artysty po raz kolejny rozbrzmi w przestrzeni Galerii Władysława Hasiora i przedstawi zgromadzone w niej prace. Opowieść Hasiora o pracowni, sztuce i dziełach uchwycona została na archiwalnych nagraniach audio. Narracja uzupełniona będzie zdjęciami i prezentacją rzeźby na co dzień niepokazywanej zwiedzającym. Spotkanie poprowadzi Joanna Trznadel.

Pokaz plenerowy filmu “Deszczowy lipiec” (1957) w reż. Leonarda Buczkowskiego

21:30, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Zwieńczeniem pierwszego dnia Święta Muzeum Tatrzańskiego będzie plenerowa projekcja filmu z lat pięćdziesiątych, którego akcja toczy się w Zakopanem. W rolach głównych występują: Urszula Modrzyńska, Ryszard Barycz, Jan Kurnakowicz, Andrzej Szczepkowski i Barbara Krafftówna. Partnerem seansu jest Outdoor Cinema
W razie niepogody seans zostanie przeniesiony do wnętrza willi Oksza.

Kuratorskie oprowadzanie po Galerii Władysława Hasiora

13:00 i 17:00, Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b

Kuratorskie oprowadzanie po Galerii Sztuki XX wieku w Willi Oksza

14:00 i 20:00, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Kuratorskie oprowadzanie po gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego

18:00, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

 

NIEDZIELA, 15 lipca

Wycieczka w stylu „Wycieczki bez programu” Tytusa Chałubińskiego

zbiórka: 9:00, Kiry (u wylotu Doliny Kościeliskiej)

Muzealna “wycieczka bez programu” w tym roku powiedzie Ścieżką nad Reglami. Zachęcamy do udziału w spacerze z przewodnikami tatrzańskimi – Elżbietą Kauzal i Wojciechem Szatkowskim. Nie zabraknie ciekawostek topograficznych i przyrodniczych, tradycyjnie towarzyszyć w wędrówce będą aktorzy Teatru Witkacego: Joanna Banasik oraz Krzysztof Najbor.

Udział w wycieczce uczestnik podejmuje na własne ryzyko. Ubezpieczenie oraz wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki nieszczęśliwych wypadków podczas wycieczki.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 506 351 808

 

KONKURS

Wsród osób, które 14 lipca (sobota) odwiedzą 4 filie Muzeum Tatrzańskiego i w każdej z nich zgromadzą pieczątkę (ulotkę z kompletem pieczątek można zostawić w jednej w filii Muzeum), po Musealiach wylosowane zostaną nagrody.

Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl

Muzeum Tatrzańskie - gmach główny

Gmach główny Muzeum Tatrzań skiego to zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Wystawy prezentują historię regionu a także bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala. W budynku znajdują się również biblioteka i czytelnia Muzeum Tatrzańskiego, czynna od wtorku dopiątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Kontakt: tel. 1820 15 205

Więcej