Spotkanie z Janem Nowickim

Zapraszamy na spotkanie z panem Janem Nowickim.

Sam o sobie mówi – “były aktor”. Zagrał w ponad 240 filmach, a najbliższe jego sercu, to : “Niepochowany”, “Wielki Szu”, “Magnat”, “Spirala” i “Sanatorium pod Klepsydrą”. Przez ponad 30 lat jego teatralną kolebką był Stary Teatr w Krakowie, gdzie zagrał dziesiątki ról, a kreacje Stawrogina w “Biesach”, Rogożyna w “Natalii Filipownej” Artura w ” Tangu”, Księcia Konstantego w “Nocy Listopadowej” przeszły do historii teatru polskiego. Dla niego samego właśnie te role, pozwalają mu dzisiaj przyznać się z odsłoniętą przyłbicą, że słusznie poświęcił czas, aby uprawiać zawód aktora, choć do końca nie jest przekonany, czy powinienem to robić.

 

Jest autorem kilku książek:m.in. “Między niebem a ziemią” ” Droga do domu” wespół z Rafałem Wojasińskim”, “Mężczyzna i one” , ” Białe Walce”, “Dwaj Panowie” i ostatniej ” Piosenki, czasem wiersze” Autor wierszy, tekstów piosenek, kolęd i felietonów. Głównym “daniem” w pisarstwie Jana Nowickiego jest przemijanie, które nieuchronnie wiąże się ze starością i to, że te dwa fakty zbliżają się do momentu absolutnie szczególnego -śmierci.

Astoria - Willa Literatów

Willa Astoria została oddana do użytku ok. roku 1922. Początkowo mieścił w niej się pensjonat prowadzony przez siostry Kopytko. W latach 30 tych – w Astorii często gościła m.in. znana wówczas pianistka Maria Ray Chazen i jej przyjaciel Bruno Schulz. Prawdopodobnie odwiedzał ich również wtedy zaprzyjaźniony z nimi Witkacy.

30 lat później willa została odkupiona przez Skarb Państwa i oddana do użytku Związkowi Literatów Polskich. Od 1952 roku mieści się w niej Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego.

Więcej