Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Spotkanie z autorem książki “Muzeum Pamięci: Grzegorz Axentowicz”

Publikacja to pełne emocji wspomnienia Marka Axentowicza o synu tragicznie zmarłym w lawinie pod Rysami 30 grudnia 2009 r.

MAREK AXENTOWICZ jest wywodzącym się z muzycznej rodziny Wojtowiczów Polakiem pochodzenia ormiańskiego. Choć ma wykształcenie techniczne, to całe życie zawodowe zajmował się handlem. Sporo pisał do prasy fachowej. Sport – najpierw koszykówka, później narty i tenis – był i jest jego życiowa pasją. Przekazał ją swoim pięciorgu dzieciom.

Od lat kolekcjonował cynowe figurki żołnierzy epoki napoleońskiej. Piękny ten zbiór przekazał w roku 2013 do Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze, gdzie jest eksponowana w Gabinecie Szwoleżerów Gwardii Napoleona I im. Agnieszki i Marka Axentowiczów, i doczekał się wydania osobnego katalogu książkowego.

W 2009 roku przeżył dramat. W tatrzańskiej lawinie poniósł śmierć jego ukochany, jedyny syn – Grzegorz, który spełniał wszystkie nadzieje i oczekiwania ojca, uznawał te same wartości, zasady i styl życia. Jego pamięci poświęcona jest książka „Grzegorz Axentowicz (1980-2009) Muzeum Pamięci”.

Muzeum Tatrzańskie - gmach główny

Gmach główny Muzeum Tatrzań skiego to zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Wystawy prezentują historię regionu a także bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala. W budynku znajdują się również biblioteka i czytelnia Muzeum Tatrzańskiego, czynna od wtorku dopiątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Kontakt: tel. 1820 15 205

Więcej