Spektakl lalkowy: O kubiku z Czarnego Dunajca

Teatr w Bukowinie założony został jesienią 1923 r. a w 1971 r. przyjął imię Józefa Pitoraka na cześć swego wieloletniego kierownika i autora sztuk. Podczas dziewięćdziesięciu lat działalności Teatr w Bukowinie promował, upowszechniał i rozwijał kulturę ludową Podhala.

Przyczynił się do zachowania najpiękniejszych wartości podhalańskiej kultury poprzez realizacje sceniczne tworzone w gwarze góralskiej, przedstawiające podhalańskie obyczaje, przepojone muzyką i tańcem, w scenografii regionalnych wnętrz i krajobrazów, z zastosowaniem stroju góralskiego jako scenicznego kostiumu także poprzez wprowadzenie do repertuaru przekładów klasyki dramatu na podhalańską gwarę (np. sztuki Fredry i Moliera) oraz poszukiwanie nowych form wypowiedzi artystycznej w postaci spektakli lalkowych („O Kubiku z Czarnego Dunajca” i „Tatrzańska baśń).

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Wnuki i prawnuki członków Teatru i Chóru Włościańskiego są dziś członkami Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne „Orlęta” – Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i „Mali Wierchowianie”. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na których młodzi bukowianie uczą się góralskiego muzykowania i tradycyjnej sztuki podhalańskiej. W Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznaje się tajniki tradycyjnych rzemiosł m.in: malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim „Góralskiego Karnawału” – zimą i „Sabałowych Bajań” – latem. Od 1996r. odbywają się tutaj spotkania teatralne – „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. W 1996r. Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu i pozytywnej ocenie działalności kulturalnej Domu Ludowego nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Więcej