RED BULL 400 – Najtrudniejsze 400 metrów w życiu

Tętno sięga 200 uderzeń na minutę. Kwas mlekowy blokuje mięśnie nóg. I choć do pokonania jest tylko 400 metrów, z każdym krokiem robi się coraz bardziej stromo.

Red Bull, jak na propagatora ekstremalnych dyscyplin przystało, wymyślił sobie sprint na największe skocznie narciarskie świata.

Wszystko zaczęło się w 2011 r. w Austrii. Po ośmiu latach nietypowe zawody obejmują swoim zasięgiem 20 skoczni na trzech kontynentach. W tym, po raz drugi – Wielką Krokiew w Zakopanem. Idea jest prosta: trzeba jak najszybciej wbiec na szczyt. I to nie bezpieczną, wiodącą zakosami ścieżką z boku, ale po charakterystycznej buli, nad którą w zimie latają skoczkowie. Jest tam tak stromo, że organizatorzy rozciągają specjalne siatki, których mogą trzymać się biegnący na czworakach śmiałkowie.

O tym, jak bardzo sprint po niedostępnej na co dzień części skoczni rozpala wyobraźnię, świadczą zeszłoroczne statystyki. W polskim debiucie wzięło udział blisko 700 osób z 11 krajów. Zwycięża wdrapał się na szczyt Wielkiej Krokwi w 3 minuty i 44 sekundy. Światowy rekord należy zaś do Jakoba Mayera z Austrii, który jako pierwszy w historii złamał 3 minuty w biegu na skocznię w szwajcarskim Einsiedeln.

Zawody otwarte są dla wszystkich: amatorów i zawodników. Startować można na pełnym dystansie lub w sztafecie, na którą często decydują się członkowie służb specjalnych. W sezonie 2018 najmłodszy uczestnik miał 16 lat, najstarszy – 93 lata!

 

Red Bull 400 – Wielka Krokiew

Rozmiar skoczni: 140 m

Maksymalne nachylenie: 37,05°

Zapisy: www.redbull.pl/400

 

 

 

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew znajduje się na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha (Zakopiańczyka, jednego z najwybitniejszych narciarzy okresu międzywojennego, trzykrotnego olimpijczyka – 1928, 1932, 1936, który zginął w Oświęcimiu).
Skocznia została zbudowana w 1925 roku, wg. projektu Karola Stryjeńskiego. Pierwszy rekord skoczni ustanowił podczas konkursu inauguracyjnego w marcu 1925 roku Stanisław Gąsienica-Sieczka, skacząc na odległość 36m. Aktualny rekord wynosi 141,5 metra i został ustanowiony przez Kamila Stocha podczas Mistrzostw Polski 24Marca 2015 roku (dwa dni po 90tych urodzinach skoczni).
W 1989 roku Wielkiej Krokwi nadano imię Stanisława Marusarza, zmarłego w 1993 roku wybitnego sportowca, który wielokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata startując w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej (skoki plus biegi narciarskie).
Wielką atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi. Rzut oka znad rozbiegu pozwoli nam wyobrazić sobie co czują przed skokiem zawodnicy siedzący na belce startowej (np. podczas zawodów Pucharu Świata). Przy górnej stacji wyciągu znajduje się przyjemna kawiarenka, oferująca ciepłe i zimne napoje oraz domowe ciasto, prosto z blachy.
Kolej krzesełkowa czynna jest codziennie, od godziny 9.00 do 17.00 / 18.00 / 20.00 (najdłużej w miesiącach letnich).

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu