Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Recital: Osiecka – Przybora. Korespondencje

Najpiękniejsze piosenki Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory zaśpiewa Adrianna Maja Kućmierz, laureatka I nagrody 51. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W swoim recitalu artystka łączy utwory dwojga najlepszych polskich poetów, tworząc niebanalną miłosną historię, w której poezja przeplata się z prozą życia w czasie PRLu.

Adrianna Maja Kućmierz – aktorka występująca na scenach teatrów warszawskich i krakowskich, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. W swoich recitalach sięga po różne gatunki muzyczne, całość dopełniając zawsze sceniczną ekspresją opartą na głębokiej interpretacji utworów.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej