Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Pokaz filmów o Jerzym Hajdukiewiczu, Tadeuszu Gąsienicy–Giewoncie i Piotrze Malinowskim w reżyserii Roberta Żurakowskiego

Cykl filmów dokumentalnych “Tatrzański Szlak Wspomnień” według autorskiego pomysłu Roberta Żurakowskiego przedstawia sylwetki wybitnych polskich taterników, związanych z historią Zakopanego, ale także himalaizmu.

Jerzy Hajdukiewicz – z zawodu chirurg, z wyboru alpinista, ratownik górski i autor licznych publikacji. Uczestniczył w wyprawach w Tatry, Alpy oraz inne góry świata: na Dhaulagiri w Himalajach (1958 i 1960), w pakistański Hindukusz (1969), na Malubiting w Karakorum (1971). Wyprawy na Dhaulagiri opisał w swych książkach: Himal Cu-Cu-Ra i Dhaulagiri zdobyty.

Tadeusz Gąsienica – Giewont – słynny przewodnik i ratownik tatrzański. Przyjaźnił się z czołowymi postaciami związanymi z Zakopanem, m.in. Bartusiem Obrochtą, czy Karolem Szymanowskim. Grywał jako skrzypek w kapelach podhalańskich, m. in. był założycielem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy w Zakopanem. Od 1990 był członkiem honorowym Związku Podhalan.

Piotr Malinowski – wybitny taternik i himalaista, propagator ski-alpinizmu, postać ważna dla ratownictwa górskiego, naczelnik TOPR-u, barwna osobowość, miłośnik bluesa.

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza

Willa Oksza została zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza w 1894 roku i zbudowana przez góralskich cieśli. W 2010 roku po remoncie konserwatorskim zaadaptowano jej piękne wnętrza na Galerię Sztuki XX wieku.

Galeria jest czynna od środy do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w niedzielę od 11.00 do 16.00.

Więcej