Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Podwieczorek Muzealny: Aleksander i Kazimierz Schiele “Szusy i wspinaczki”

Aleksander i Kazimierz Schiele należą do najpiękniejszych postaci związanych z polskim taternictwem i narciarstwem. Ich historię przybliży Wojciech Szatkowski podczas „Podwieczorku muzealnego”.

Bliźniacy Schiele urodzili się w 1890 r., obaj studiowali w Wiedniu, gdzie poznali podczas wycieczek na nartach piękno „białego szaleństwa”. Kazimierz należał do Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego (od 1908 r.) i jej następcy, Klubu Wysokogórskiego, a także Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Był członkiem klubu „CAP” w Wiedniu. Na nartach jeździł początkowo od 1910 w Alpach i Karpatach. Od 1912 roku przez 25 lat startował w zawodach narciarskich i zdobył w nich wiele nagród, w tym odniósł kilka zwycięstw. Uprawiał turystykę narciarską i taternictwo. Jednym z jego największych osiągnięć narciarskich było przebycie w 1926 r. w ciągu jednego dnia na nartach, wspólnie z Henrykiem Bednarskim, pętli z Zakopanego przez Halę Goryczkową, Kasprowy Wierch, Zawory, Wrota Chałubińskiego, Morskie Oko, Opalone, Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Zawrat.

Wychowankiem Schielego był słynny polski narciarz, Bronisław Czech. Należał do zarządu klubu SN PTT Zakopane. Życiorys Aleksandra był bardzo podobny, należał on do SN PTT i TOPR. Był projektantem skoczni narciarskiej w Dolinie Jaworzynki. Do braci Schiele należała także prywatna maszynowa wytwórnia nart przy ul. Kasprusie w Zakopanem. Wiele nart rozdali biednym góralskim dzieciom. Należeli do najbardziej czynnych działaczy klubu SN PTT Zakopane, byli także producentami wyśmienitych drewnianych nart i przyborów turystycznych.

Aleksander pracował przy budowie schroniska „Murowaniec”, a Kazimierz był honorowym instruktorem PZN. Obaj bracia często startowali w zawodach narciarskich w kraju i za granicą. Prezentacja multimedialna i opowieść przypomną te bardzo zasłużone dla polskiego narciarstwa postaci, spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie). A jak była ich pasja do gór? Przewodnik Jędrzej Marusarz-Jarząbek pytany: „Marusarz, czemu w góry nie ruszasz?”, odpowiadał: „Cekom na te kwile, kiedy przyjdą Schiele”. Całe życie spędzili na nartach, wspinając się w Tatrach i zapisując w dziejach tych gór jedną z ciekawszych kart.
Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Muzeum Tatrzańskie - gmach główny

Gmach główny Muzeum Tatrzań skiego to zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Wystawy prezentują historię regionu a także bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala. W budynku znajdują się również biblioteka i czytelnia Muzeum Tatrzańskiego, czynna od wtorku dopiątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Kontakt: tel. 1820 15 205

Więcej