Piosenki Jaromira Nohavicy

„Dobra robota. Rzekłbym nawet – bardzo dobra robota” – powiedział Jaromir Nohavica o nowej płycie lublińskiego duetu Jarząbek-Jurkiewicz. I choć tworzący go muzycy są jak ogień i woda, to właśnie utwory czeskiego barda wychodzą im znakomicie. 

Zmierzyć się z piosenkami Nohavicy – od tych głębokich po bardzo radosne piosenki dla dzieci – wcale nie jest tak łatwo. Wersje utworów, które usłyszymy w Kmicicu, nie próbują naśladować mistrza. Aranżacje są przemyślane, energetyczne, z „pazurem”. I choć w Czechach gwiazda Jaromira Nohavicy powoli przygasa, w Polsce pieśniarz ten wciąż cieszy się wielką sympatią. No bo któż nie chciałby śpiewać o krtku, który vrta. 

Początek koncertu o godz. 19.00

Bilety do nabycia w Willi Kmicic, ul. Staszica 11a

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej