Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Piknik biegowy Goniacka Białka Tatrzańska

Podczas trzech intensywnych pod względem wrażeń dni, uczestnicy mogą wybierać spośród 9 biegów od krótkich 1 km fun runów po 52 km dystans ultra nazwany żartobliwie “Rombanicą na pół setki”. Cały festiwal Goniacki utrzymany jest w klimacie góralskim – począwszy od nazw, biegów, strojów, poprzez gadżety i koszulki biegowe, po samą miejscowość, w której owa Goniacka jest rozgrywana, o malowniczych terenach górskich z Tatrami w tle nie wspominając.

Pośród 10 pozycji biegowych jest otwierający imprezę dystans 10 km i 1 m czyli bieg o nazwie ”Dycha cy nie dycha ?”. Kolejne biegi to ”Goniacka za dudkiem” drużynowy bieg na dystansie 5 km, ”Bieg Krasnych dziewek” na zawrotnym dystansie 1000 m – wymogiem wzięcia udziału w tym biegu jest “kiecka” (mile widziana góralska).

Goniacka oferuje także bardzo popularne ostatnio biegi z przeszkodami czyli ”Góralską Wycieruche”na 8 km ze snopem siana w roli głównej, ”Farbowane Gymby” czyli 2 km biegu wraz z kolorową bitwą na mecie oraz bieg dla bardziej zaprawionych biegaczy piękną trasą z zapierającymi dech widokami. Trzy dłuższe dystanse to ”Goniacka het na grape” (półmaraton 21km), ”Goniacka Maraton – Bieg ziajoka o puchar Wójta Gminy” (maraton 42 km) i ”Rombanica na pół setki” (dystans ultra 52 km).

Goniacka to rodzinny piknik biegowy dla wszystkich pokoleń więc nie zabraknie konkursów i zabaw dla najmłodszych – równocześnie z biegami dla dorosłych w Strefie Smarkocy dzieci pod okiem animatorów spędzą miło czas (zabawy biegowe; rywalizacja biegowa, labirynt biegowy i inne). W trakcie festiwalu wieczory umilać będzie góralska muzyka na żywo, koncerty gwiazd, Baciarsko Diskoteka; odbędzie się też wiele imprez towarzyszących, m.in. zajęcia z jogi, pilates, zumba, nordic walking, jumping frog, pokaz filmów górskich, spotkania ze sportowcami.

Białka Tatrzańska

Historia Białki Tatrzańskiej sięga XVII wieku, kiedy to za panowania Władysława IV Wazy założono ją najprawdopodobniej w latach 1616-1618.
Pierwotnie do wsi należały także rozległe tereny leśne, m.in. w okolicy Morskiego Oka oraz Wołoszyna. Poza gospodarką rolną, mieszkańcy zajmowali się pasterstwem, a w XVIII-XIX wieku zasłynęli jako wytrawni kuśnierze, którzy produkowali dla potrzeb Podhalan i mieszkańców sąsiedniego Spisza słynne kredowane, białczańskie kożuchy.

Pierwotna nazwa brzmiała „Nowa Białka” – stąd nazwisko Nowobielski (obecnie Nowobilski) wyodrębnione z rodu Budzów alias Rusinów, najprawdopodobniej założycieli wioski (tezę taką przyjmują autorzy „Genealogii Rodów Sołtysich na Podhalu”). Dziś to ośrodek sportów zimowych, kąpielisko geotermalne oraz kolebka żywej kultury góralskiej.

Więcej