Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Otwarcie „Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków” oraz spacer po willi Koliba

Szlak Znakomitych Zakopiańczyków to projekt Muzeum Tatrzańskiego zrealizowany wspólnie z Zakopiańskim Centrum Kultury. Dotyczy wszystkich zakopiańczyków (do których zaliczane są nie tylko osoby urodzone w Zakopanem, ale również te osoby, które przebywały dłużej w Zakopanem i coś dla tego miasta zrobiły), które zapisały się w miejskich annałach.

Tych osób było niezwykle wiele, w związku z czym projekt wiązał się z ogromnym nakładem pracy. Trzeba było przyjąć kryteria doboru, gdyż niemożliwe okazało się pokazanie wszystkich za jednym razem. Uwzględniono więc wszystkich zakopiańczyków (tych z urodzenia i tych z wyboru) urodzonych w XIX wieku. Takich postaci jest około 100. Autorzy przedsięwzięcia podkreślają, iż wybór siłą rzeczy był subiektywny. Na szlaku pojawia się wiele postaci społeczników, mało znanych lub zupełnie zapomnianych na przestrzeni lat, które nierzadko zrobiły więcej dobrego, niż osoby powszechnie znane i kojarzone z Zakopanem.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba

Willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Niemal sto lat po wybudowaniu otwarto tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Muzealne wnętrza aranżował Władysław Hasior. W pięciu pokojach najstarszej części urządzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami, jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej