Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Okno na Planty – recital lidera Grupy pod Budą Andrzeja Sikorowskiego

Recital prezentuje płytę „Okno na Planty”, na której nie brakuje silnych krakowskich akcentów. „Już pierwsza piosenka opowiada o tym, że gdy biorę prysznic to patrzę na Planty. Nie jest to moim wymysłem, tylko tak rzeczywiście jest. Mieszkam blisko krakowskiego Rynku i przy otwartych oknach każdego dnia słucham hejnału” powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia Andrzej Sikorowski.

Piosenki, które znalazły się na płycie bardzo długo ze sobą nosił. „Ułożenie do rymu frazy, zapisywanie na kartce długopisem trwało krótko. Natomiast procesem było wymyślenie historii z puentą”. Płyta „Okno na Planty” ukazała się 7 października. Andrzej Sikorowski nagrał ją razem ze swoją córką Mają.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej