Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Noche Latina… Sen Kubańskiej Nocy

Nic tak nie rozgrzewa w chłodne, zimowe wieczory jak odrobina latynoskich rytmów. Rodowita Kubanka, artystka sceny i estrady, charyzmatyczna i zjawiskowa Mili Morena zaprasza na wycieczkę na Karaiby bez wsiadania do samolotu.

Za sprawą latynoskich piosenek i muzyki publiczność przeniesie się w urokliwe zaułki starej, pachnącej cygarami i rumem Havany, aby zasmakować niepowtarzalnego klimatu Kuby. Show Mili Moreny złożony jest z porywających, niezwykle zmysłowych i nastrojowych piosenek.

Mili Morena jest znana i ceniona zarówno na Kubie, jak i w Europie. Przewodzi kilku kubańskim grupom tanecznym. Również na Kubie założyła słynną formację Rueda de Casino. Śpiewała z Omarą Portuondo – znaną w Polsce z projektu Buena Vista Social Club. W jej życiorysie artystycznym zapisanych jest kilkanaście światowych tras koncertowych, w tym w Niemczech, Jamajce, Meksyku, Kanadzie, Francji, Hiszpanii i na Ukrainie. W Polsce artystka występowała między innymi podczas koncertów organizowanych pod egidą WOŚP, Radia Jazz, czy Przystanku Woodstock.

Bilety: 30 zł do nabycia w Willi Kmicic / Tel. 798 082 274

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej