Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Niby nic. Koncert Agnieszki Rösner-Zawilińskiej

Agnieszka Rösner-Zawilińska przez wiele lat była związana z kabaretem Loch Camelot. Śpiewała piosenki różne: od lirycznych kawałków po drapieżne melodie z paryskich scen, o tęsknocie, nadziei i miłości. Podczas koncertu w Zakopanem na fortepianie będzie akompaniował jej mąż Edward Zawiliński. Artystka wykona utwory Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Adama Ziemianina.

Agnieszka Rösnerówna to laureatka nagrody publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. w Poznaniu w 2005 r.. Od 2009 roku współprowadzi cykl spotkań liryczno-kabaretowych Spotkania przy Czakramie w Piwnicy Gotyckiej Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Udział w nich wzięli m. in.: śp. Zbigniew Wodecki, Magda Umer, Artur Andrus, Andrzej Poniedzielski, Grzegorz Turnau, Grzegorz Halama, Marcin Daniec, Aldona Jankowska, Krzysztof Piasecki, Alosza Awdiejew, Andrzej Sikorowski.

Bilety: 30 zł do nabycia w Willi Kmicic, tel. 798 082 274

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej